Gra o mit

Spotkanie „Gra o mit" było pierwszym z cyklu warsztatów zorganizowanych przez "Grupę mityczną" działającą przy Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ i skupiającą wśród swoich członków pracownika, studentów oraz doktorantów różnych wydziałów Uniwersytetu, zainteresowanych badaniem przejawów mitu we współczesności, szczególnie w fantastyce i szeroko pojętej kulturze popularnej. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 24 maja 2014 w krakowskim klubie Hex.

Warsztaty rozpoczęły się wykładem wprowadzającym – dr hab. Izabela Trzcińska przybliżyła uczestnikom klasyczne teorie mitu zestawiając ze sobą koncepcje Mircei Eliadego i Josepha Campbella. Dzięki temu uczestnicy warsztatów nie będący członkami grupy badawczej mogli zaznajomić się z wizją mitu jako powrotu do początku czasów oraz tą, gdzie na pierwszy plan wysuwa się bohater i jego droga. Następnie dr Trzcińska nakreśliła sposób konstruowania uniwersum mitycznego u samego George'a R. R. Martina, którego saga „Gra o tron" jak i stworzony na jej podstawie serial posłużyły jako motyw przewodni warsztatów.

Kolejnym punktem spotkania był „Turniej bardów". Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie własnego, mającego dowolną formę mitu opowiadającego o jednym z bohaterów „Gry o tron". Ta część warsztatów posłuży członkom naszej „Grupy mitycznej" do badań nad współczesną formą konstruowania narracji.

Data opublikowania: 16.09.2014
Osoba publikująca: Jakub Szczęśniak