Drodzy Czytelnicy,

każdy sympatyk, badacz czy naukowiec, zainteresowany fantastycznymi krainami, mitycznymi uniwersami i magicznymi światami, nieraz musi mierzyć się z problemem definiowania zjawisk, wieloznaczności pojęć a nierzadko gubi się w gąszczu bibliograficznych odniesień. Wychodząc naprzeciw tym problemom, stawiamy sobie za cel stworzenie interaktywnej, ogólnodostępnej i darmowej encyklopedii, która będzie wyjaśniać istotne terminy oraz przedstawiać najważniejsze nazwiska z obszaru szeroko rozumianych badań nad fantastyką i mitem. Hasła, opracowane na podstawie prac naukowych z różnych dziedzin, ale jednocześnie napisane przystępnym językiem, mają służyć zarówno badaczom zorientowanym w temacie, jak i tym dopiero rozpoczynającym swoją mityczno-fantastyczną przygodę. Zależy nam, aby nie zamykać się wyłącznie w kręgu akademickim - zamiast tego chcemy stworzyć bazę informacji otwartą dla wszystkich zainteresowanych.

Z założenia projekt ten nigdy nie zostanie zamknięty, ponieważ sam przedmiot badań nieustannie rozwija się, ewoluuje, wymaga wielowymiarowego ujęcia oraz różnorodnych metodologii. Encyklopedia ma charakter autorski, hasła opracowywane są przez członków naszej grupy badawczej i nierzadko nawiązują do prowadzonych przez nich badań. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się stworzyć encyklopedię oryginalną oraz interdyscyplinarną, która będzie nie tylko zbiorem „suchych" definicji czy odpersonalizowanych wykazów bibliograficznych, lecz pozwoli uporządkować mityczne zagadnienia w merytoryczny i przejrzysty sposób.   
 

Zachęcamy nie tylko do lektury i korzystania z naszych definicji, ale także do komentowania i uzupełniania haseł (czekamy na wiadomości MAIL oraz opinie na naszym fanpage'u w serwisie Facebook), kontaktów z autorami poszczególnych wpisów i angażowania się w naszą otwartą encyklopedię oraz jej dalszy rozwój.

Z życzeniami owocnych badań i dalszego odkrywania fantastycznych światów,
Grupa Badawcza „Fantastyka i Mit"

Na skróty

KPSC

FB